Novinky

I NEJMENŠÍ MLÁTIČKA NEW HOLLAND ZVLÁDNE SKLIDIT 20 HA ZA DEN Detail novinky

I NEJMENŠÍ MLÁTIČKA NEW HOLLAND ZVLÁDNE SKLIDIT 20 HA ZA DEN

Na rekordní, čili zaznamenání hodné výkony u sklízecích mlátiček New Holland jsme si již zvykli. Vždyť loni vlajková loď značky New Holland CR10.90 sklidila za 8 hodin neskutečných 797 tun pšenice a to ze zhruba 80 ha. Kolik ale zvládne sklidit nejmenší člen rodiny New Holland, konkrétně model TC4.90 se čtyřmi vytřásadly?

Na tuto otázku jsme si chtěli odpovědět i proto, že ji často dostáváme od potenciálních zákazníků. Od majitelů obdobných, zpravidla výkonnějších, mlátiček New Holland jsme měli indicie, že by "dvacku" udělat mohla. Inspirovali jsme se tedy akcí výrobce a připravili jsme našemu předváděcímu stroji TC4.90 arénu pro rekordní výkon.

Celý hon měl 38 ha s tím, že ve dvou třetinách je malá část vyčleněna pro jiného zemědělce. Ve čtvrtek 16.7. jsme si připravili pole, které jsme dostali k dispozici od společnosti ZEPRO a.s. z Přítluk. Obsekali jsme ho a na základě mapových podkladů jsme pro mlátičku podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí připravili 20 ha ke sklizni. Sklízela se ozimá pšenice odrůdy Potenciál, která navzdory svému názvu celý svůj potenciál nemohla rozvinout kvůli nedostatku srážek. Díky menšímu zrnu se výnos dostal pouze lehce nad 5 t/ha. Hmotnost slámy odpovídala standardně hmotnosti sklizeného zrna.

V pátek, 17.7. Nastal den "D". Nejmenší mlátička New Holland měla možnost předvést, co do ni konstruktéři opravdu vložili. Chvíli před 9 hodinou usedla obsluha do mlátičky a bunkr se začal plnit prvními zrnky pšenice, které doprovázely také první sekundy na stopkách. Po dohodě s agronomem ZEPRO a.s. jsme jeli tak, abychom udělali výkon a zároveň se nemuseli za svoji práci stydět a celkově naše sklizeň dávala ekonomicky smysl. Ztráty bychom tedy uměli udělat nižší, ale pohybovali jsme se okolo 3 %, což je akceptovatelné. Velikost ztrát jsme ověřovali přímo v posádu za mlátičkou. Vysypávání probíhalo za jízdy.

Na odvoz jsme využívali dva traktory menší až střední velikosti, konkrétně traktor T5.115 a starší model T6080, které se mohou na farmách majitelů mlátiček TC běžně pohybovat. Po zvážení a odebrání vzorku zrno putovalo na posklizňovou linku ZEPRO a.s. v Rakvicích, která se nachází cca 10 km od sklízeného pole.

Za zhruba 2,5 hodiny bylo jasné, že pokud se nestane nic neočekávaného, tak 20 ha mlátička hravě zvládne, protože jsme měli prvních 5 ha hotových. Nemá smysl popisovat dalších 5 či 6 hodin a tedy 10 hektarů, protože mlátička bezproblémově pracovala. Klimatizace, mláticí buben, separační buben, síta i čtyři vytřásadla jela na plno a zrno se jen hrnulo do zásobníku.  Sklizených 15 ha jsme však již na kameru zaznamenali, protože jsme se dostali do cílové rovinky a rychle se začalo horšit počasí. Kolovaly zprávy, že v Brně již padají stromy a bylo jasné, že bouřka je opravdu blízko, protože nám vítr odnesl stan a porážel stožáry s vlajkami. K nelibosti vedoucích ZEPRO a.s. však zaúřadoval hřeben Pálavy a tak moc potřebná voda pro porosty kukuřice se Přítlukám a Rakvicím zase vyhnula.

Těch pár kapek co spadlo, nás nemohlo zastavit. Měly však psychologický efekt na našeho řidiče mlátičky, který tak moc chtěl "trhnout" rekord před bouřkou, až na 19. hektaru takzvaně "udělal" buben. Mlátička se zastavila a přišlo na řadu odblokovávání. Hmota ze šikmého dopravníku šla lehce ven díky reverzaci. Pak jsme spustili dolů koše, otevřeli jsme lapač kamenů a párkrát zatočili bubnem pomocí velké žluté páky určené právě pro tyto případy. Za patnáct minut nebylo co řešit a mlátička znovu vyrazila do porostu pokořit poslední hektar.

Bouřka byla pryč a odpadla i nervozita, protože již nebylo kam spěchat, takže šest posledních přejezdů proběhlo hladce a nejmenší sklízecí mlátička s označením TC 4.90 zvládla sklidit odměřených 20 ha pšenice téměř za 11 hodin. Krátce po osmé hodině večerní jsme udělali společné foto a mohli jsme spokojeně vyrazit domů. I nejmenší stroj od New Holland zvládne v klasických sklizňových podmínkách podat slušné výkony a máme to ověřené v praxi. Až se nás tedy někdo zeptá, kolik mlátička zvládne sklidit, bez uhýbání pohledem můžeme klidně říci "dvacku udělá!".

Odkaz na video - https://www.youtube.com/watch?v=zak_czfSIoQ

Partneři